طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
امنیت وب‌سایت‌های وردپرس

امنیت وب‌سایت‌های وردپرس: چه مواردی شما را تهدید می‌کند؟

طراحی وب‌سایت می‌تواند یک وب‌سایت را موفق یا نابود کند. وقتی سایتی در ایجاد تجربه مثبت برای کاربر موفق می‌شود، می‌تواند به بازدید‌، تعامل و فروش بیشتر منجر شود. متناوباً‌، UX ضعیف می‌تواند پتانسیل تبدیل سایت را به میزان قابل توجهی محدود کند. همه سایت‌ها به طراحی درجه یک نیاز دارند. با این حال‌، وقتی صحبت از وردپرس می‌شود‌، مشکلات طراحی به امنیت نیز آسیب می‌رساند. در اینجا به امنیت وب‌سایت‌های وردپرس و خطرات و وظایف یک طراح در قبال آن می‌پردازیم.

 

مطالب مرتبط

چگونگی طراحی وبسایت برای جذب ترافیک بیشتر

چرا وردپرس اولین انتخاب صاحبان وب است؟

نحوه ایجاد وبسایت با استفاده از Bluehost و وردپرس [۲۰۲۰]

 

وردپرس در مقابل مهاجمان سایبری

حمله سایبری که به آن حمله CNA یا حمله شبکه رایانه‌ای(computer network attack) نیز گفته می‌شود‌، تلاشی عمدی برای دستیابی غیرقانونی به رایانه است تا با استفاده از اینترنت عمداً به سیستم یا اطلاعات موجود در آن آسیب برساند یا خسارت وارد کند. حملات سایبری را می‌توان به دو دسته دسته‌بندی کرد: مواردی که هدف غیرفعال کردن رایانه و مواردی که هدف دستیابی به داده‌های رایانه مورد نظر است. هر دو نوع حمله را می‌توان با هک کردن یک سایت وردپرس با طراحی ضعیف به دست آورد.

چطور؟ افزونه‌های خراب، قدیمی یا هک شده متداول‌ترین نقاط ورود به سایت برای هکرهای وردپرس هستند. طراحان باید از علائم خطر آگاه باشند‌، وگرنه مسئول باز کردن درب مجازی برای حملات هستند.

 

انگیزه و عواقب حملات چیست؟

عواقب یک حمله سایبری متنوع است‌، همچنین تکنیک‌های مورد استفاده برای دستیابی به اهداف ذکر شده. یکی از بزرگ‌ترین انگیزه‌ها سرقت هویت و همچنین در پی آن کلاهبرداری و اخاذی است. به عنوان مثال‌، هنگامی که یک نرم‌افزار مخرب در یک سایت وردپرس تعبیه شده است، می‌تواند هر کاری انجام دهد. از جمله رمزگذاری پرونده‌ها و درخواست هزینه برای سرقت داده‌ها‌، جاسوس‌افزارها‌، اسپم‌ها‌، تروجان‌ها و ویروس‌ها.

 

دو نمونه از فعالیت‌های معمول خراب‌کارهای اینترنتی رخنه و حمله مرد میانه هستند.

رخنه

همچنین یک رخنه ممکن است منجر به عدم پذیرش سرویس شود و حملات DDOS سرور شما را با ترافیک جعلی غرق می‌کند‌. این می‌تواند به این معنی باشد که شبکه یا وب‌سایت شما در دسترس شما نیست. مجرمان اینترنتی ممکن است به دلایل زیادی دست به رخنه بزنند، برای نفوذ به سیستم‌های شما جهت دستیابی به اطلاعات‌، یا حتی نابود کردن وب‌سایت.

 

حمله مرد میانه

در وردپرس همچنین تهدید حمله مرد میانه(MITM) وجود دارد. شیوه‌ای از شنود فعال است که حمله‌کننده، ارتباط مستقلی را با قربانی، برقرار می‌کند و پیام‌های بین آن‌ها را بازپخش می‌کند. به گونه‌ای که آن‌ها را معتقد می‌کند که در یک ارتباط مستقیم و خصوصی با یکدیگر، صحبت می‌کنند؛ در حالی که همه گفتگوهای آن‌ها توسط حمله‌کننده، کنترل می‌شود. از تکنیک‌های حمله سایبری غالباً به صورت پشت سر هم استفاده می‌شود.

 

سخن آخر

وردپرس قطعاً قدرتمندترین و محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا است. ولی همین محبوبیت باعث جذب خراب‌کاران اینترنتی و به خطر افتادن امنیت وب‌سایت‌های وردپرس شده است. به همین دلیل است که یک طراح وظیفه سنگینی در قبال حفظ امنیت وب‌سایت خود دارد.

منبع: designer-daily

حسین عبدالله نژاد

درباره حسین عبدالله نژاد

حسین عبدالله نژاد هستم متولد ایران و ساکن گلستان. کارشناس مهندسی شیمی از دانشگاه گلستان، داراری سابقه پژوهش علمی و علاقمند به تحقیق و ترجمه. دوستدار فوتبال، طبیعت، زبان انگلیسی و علاقمند به گل کاری.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه

راه اندازی کسب و کار