طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
بازار آزاد

تاریخچه مختصری درباره اقتصاد بازار آزاد

  • دسته بندی : مدیریت
  • تاریخ انتشار : 3فوریه 2020

سیستم بازار آزاد اقتصادی را توصیف می‌کند که در آن مردم تجارت داوطلبانه با یکدیگر انجام می‌دهند و در آن عرضه و تقاضا برای محصولات و خدمات منجر به “دست نامرئی” می‌گردد که باعث ایجاد نظم می‌شود. یک بازار کاملاً آزاد هیچ مداخله و مقررات دولتی را ندارد، و افراد و شرکت‌ها در صورت تمایل (از نظر اقتصادی) آزاد هستند.

اقتصاد بازار از زمان آغاز تجارت انسان با یکدیگر به اشکال مختلفی وجود داشته است. بازارهای آزاد به عنوان یک فرایند طبیعی هماهنگی اجتماعی ظاهر می‌شوند. هیچ یک از روشنفکران مبادله ای داوطلبانه یا حقوق مالکیت خصوصی اختراع نکردند. هیچ دولتی مفهوم را توسعه نداد و اولین استفاده از پول را به عنوان وسیله مبادله به اجرا درآورد.

 

 

نکات کلیدی

  • بازار آزاد جایی است که مبادله داوطلبانه و قوانین عرضه و تقاضا تنها پایه و اساس سیستم اقتصادی، بدون دخالت دولت است.
  • ویژگی اصلی بازارهای آزاد عدم وجود معاملات اجباری یا شرایط معاملات است.
  • هیچ کس بازار آزاد را اختراع نکرد. این سازمان به عنوان یک نهاد اجتماعی برای تجارت پدید آمد.
  • در حالی که طرفداران تجارت آزاد از مداخله و مقررات دولت دلخور هستند، برخی از قوانین حقوقی مانند حقوق مالکیت خصوصی، مسئولیت محدود و قوانین ورشکستگی به تحریک بازارهای جهانی آزاد کمک کرده اند.

 

بازار آزاد از کجا به وجود آمد؟

حتی بدون پول انسان‌ها با یکدیگر تجارت می‌کنند. شواهد این امر بسیار طولانی‌تر از تاریخ نوشتاری است که می‌تواند توضیح دهد. تجارت در ابتدا غیررسمی بود، اما شرکت کنندگان اقتصادی سرانجام فهمیدند که مبادله پولی ارز به تسهیل این معاملات سودمند کمک می‌کند.

 

قدیمی‌ترین رسانه شناخته شده مبادله کشاورزی مانند دانه یا گاو (یا بدهی‌های مربوط به غلات یا گاوها) بود – احتمالاً تا ۹۰۰۰ تا ۶۰۰۰ B.C. حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد نگذشته بود. که سکه‌های فلزی در چین و بین النهرین قیر شدند و اولین نمونه شناخته شده از کالایی بودند که فقط به عنوان پول کار می‌کردند.

 

در حالی که شواهدی از سیستم‌های بانکی در اوایل بین النهرین وجود دارد، این مفهوم تا قرن ۱۵th در اروپا دوباره نکرد. این اتفاق تنها با وجود مقاومت‌های قابل توجهی رخ داد. در ابتدا کلیسا ربا را محکوم کرد. به تدریج پس از آن، بازرگانان و کاشفان ثروتمند شروع به تغییر ایده‌های کار و کارآفرینی کردند.

 

دو ستون در اقتصاد بازار

دو ستون در اقتصاد بازار وجود دارد: ارز داوطلبانه و مالکیت خصوصی. ممکن است تجارت بدون یکی یا دیگری اتفاق بیفتد، اما این یک اقتصاد بازار نخواهد بود – این یک امر متمرکز خواهد بود.

 

مالکیت خصوصی مدتها قبل از تاریخ مکتوب وجود داشته است، اما استدلال‌های مهم فکری به نفع یک سیستم خصوصی برای مالکیت وسایل تولید تا زمانی که جان لاک در قرن هفدهم و هجدهم انجام نشود، ساخته نمی‌شود.

 

بازارهای آزاد در مقابل سرمایه داری

تفکیک بازارهای آزاد از سرمایه داری مهم است. سرمایه داری یک سیستم اقتصادی از چگونگی تولید کالاها است – در جایی که صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران (سرمایه داران) تولید را در یک نهاد متمرکز مانند یک شرکت یا شرکت و یا کارخانه ترتیب می‌دهند و این سرمایه داران صاحب تمام ابزار و ابزار تولید هستند. املاک و مستغلات، مواد اولیه، محصولات نهایی و سود.

 

سرمایه داران نیز به نوبه خود، کارمندان را در ازای دریافت حقوق یا دستمزد استخدام می‌کنند. نیروی کار هیچ ابزار، مواد اولیه، محصولات نهایی یا سود ندارد. آنها فقط برای یک دستمزد کار می‌کنند.

 

از سوی دیگر، بازار آزاد یک سیستم توزیع اقتصادی است. این قانون از طریق قوانین عرضه و تقاضا تعیین می‌کند که چه کسی و چه مقدار از آن را در یک اقتصاد دریافت می‌کند.

 

مقاومت در برابر بازار ها

بیشتر پیشرفت‌ها در شیوه‌های بازار آزاد توسط یک مقام مرکزی و نخبگان فرهنگی موجود با مقاومت روبرو شده است. گرایش طبیعی به تخصص و تقسیم کار خلاف سیستم کاست در اروپا و فئودالی هند بود.

 

تولید انبوه و کار در کارخانه توسط اصناف مرتبط سیاسی به چالش کشیده شد. تغییرات فنی در بین سالهای ۱۸۱۱ تا ۱۸۱۷ مورد حمله لودیت‌ها قرار گرفت. کارل مارکس معتقد بود که دولت باید تمام مالکیت خصوصی وسایل تولید را از بین ببرد.

 

اقتدار مرکزی و برنامه ریزی دولت در طول تاریخ به عنوان اصلی ترین چالش‌های اقتصاد بازار ایستاده اند. در زبان معاصر، این اغلب به عنوان سوسیالیسم در مقابل سرمایه داری ارائه می‌شود. در حالی که می‌توان تمایزهای فنی را بین تفسیرهای متداول این کلمات و معانی واقعی آنها قائل شد، اما آنها نمایانگر تجلی مدرن درگیری قدیمی است: بازارهای خصوصی و داوطلبانه علیه کنترل دولت.

 

تقریباً همه اقتصاد دانان مدرن قبول دارند که اقتصاد بازار کارآمدتر است و از دولتهای برنامه ریزی شده مرکزی کارآمدتر عمل می‌کند. با این وجود، هنوز بحث قابل توجهی در مورد تعادل درست بین آزادی و کنترل دولت در امور اقتصادی وجود دارد.

 

منبع: investo pedia

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه