طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
فایل وکتور

فایل وکتور چیست؟ درمورد فرمت‌ها و ویژگی‌های آن بیشتر بدانیم

درباره فایل وکتور همچنین عملکرد و فرمت آنها و اینکه در چه نرم افزاری از آنها استفاده می‌شود اطلاعات بیشتری کسب کنید تا درک خود را راجب این نوع فایل گسترش دهید.

فایل‌های وکتور :

این فایل‌ها در زمینه‌های بسیار مختلفی مفید هستند. وقتی به صورت دیجیتالی کار می‌کنید، دو نوع نوع تصویر وجود دارد: رستر (Raster) و وکتور (Vector).

هر دو نوع تصویر ممکن است با چندین پسوند مختلف ذخیره شوند. نکته‌ی مهم این است که بدانید در مواقع خاص و در چه زمانی از هر نوع تصویر و بهترین فرمت فایل استفاده کنید.

فایل‌های وکتور تصاویری هستند که توسط فرمول‌های ریاضی و پردازش برداری ساخته شده‌اند. مبنای پردازشی این گونه فایل‌ها را خطوط و اشکال مختلف هندسی و فرمول‌های ریاضی تشکیل می‌دهد.

فایل‌های رستری (شطرنجی) از مربع‌های رنگی که معمولاً به عنوان پیکسل یاد می‌شود تشکیل شده‌اند. از این رو به نحوه ویرایش و پردازش این نوع تصاویر، پردازش پیکسلی نیز گفته می‌شود.

از آنجا که مدل‌های برداری می‌توانند بی‌نهایت اندازه را بدون از دست دادن وضوح تنظیم کنند، پرونده‌های وکتور برای انواع خاصی از کارها نسبت به پرونده‌های پیکسلی مناسب‌تر هستند. متداول‌ترین انواع فایل‌های وکتور عبارتند از:

 

ai:

یک فرمت عالی و محدود به نرم افزار ایلوستریتور که قابل ویرایش و اجرا می‌باشد، این پرونده معمولاً در رسانه‌های چاپی و گرافیک‌های دیجیتال مانند لوگو‌ها استفاده می‌شود. در واقع همان کارایی فرمت pdf را داراست.

 

eps:

Encapsulated PostScript یک نوع قدیمی از فایل گرافیکی وکتور است. فایل‌های .eps از شفافیتی که فرمت‌های مدرن فایل مانند .ai انجام می‌دهند پشتیبانی نمی‌کنند. این فرمت برای وقتی است که یک فایل از یک طراح به طراح دیگر دست به دست شود.

 

pdf:

فرمت Portable Document Format برای تبادل اسناد در سیستم عامل‌ها ساخته شده است و در Adobe Acrobat قابل ویرایش است. این فرمت برای لوگوهایی که هنوز در حال طراحی است و کار ویرایش و ذخیره آن تمام نشده بهترین فرمت است.

 

svg:

این فرمت مخفف Scalable Vector Graphics و بر اساس XML است (یک زبان نشانه گذاری گسترده که در اینترنت استفاده می‌شود و توسط دستگاه‌ها و انسان‌ها قابل خواندن است). این  نوع فرمت برای وب و طراحان بهترین فرمت ممکن است و هر آنچه برای یک فایل گرافیکی انتظار دارید را می‌توانید در این فرمت مشاهده کنید. می‌توان این فرمت را در اینترنت برای فهرست بندی، جستجو و اسکریپت استفده کرد.

 

چه موقع از فایل‌های وکتور استفاده کنیم؟

پرونده‌های شطرنجی از تعداد مجموعه خاصی از پیکسل‌ها تشکیل شده‌اند. به دلیل اینکه در هر عکسی تعداد خاصی از این پیکسل‌ها موجود است، ما هر چقدر این فایل شطرنجی را کوچک یا بزرگ کنیم این تعداد تغییری نمیکند و فقط این مربع‌های کوچک (پیکسل‌ها) کوچک و بزرگ می‌شوند تا جایی که این مربع ها واضح و قابل تشخیص شده و از کیفیت عکس می‌کاهند. به عبارت دیگر، اگر ‌می‌خواهید تصویری را از اینستاگرام در اندازه پوستر چاپ کنید انتظار نداشته باشید که به وضوح تصویری که مشاهده می‌کنید شود.

“تفاوت کلیدی بین پرونده‌های وکتور و شطرنجی تا حد استفاده از ابزارهای نرم افزاری جزئی می‌شود. “

از آنجا که وکتورها بر پایه فرمول و ریاضیات ساخته شده‌اند، یک تصویر وکتور می‌تواند در وضوح بالا تا اندازه‌های تقریبا نامحدود بزرگ یا کوچک شود. اگر یک لوگو تجاری در قالب وکتوری ذخیره کرده‌اید، می‌توانید اندازه آنرا تغییر دهید تا روی تابلوی تبلیغاتی بدون هیچ مشکلی قرار بگیرید و یا اینکه روی یک قلم یا کارت ویزیت چاپ شود. بسیاری از فرآیندهای چاپ فقط می‌توانند با دخالت فایل وکتور کار کنند.

“از آنجا که وکتورها بر پایه فرمول‌ها مستقر هستند، یک تصویر وکتور می‌تواند با وضوح بالا تا اندازه‌های تقریبا نامحدود مقیاس پذیر باشد.” یعنی می‌توانید آنها را تا جایی که می‌خواهید بزرگ کنید بدون اینکه از کیفیتشان کاسته شود.

 

ویرایش فایل‌های وکتور در برنامه‌های مختلف

رایج ترین نوع فایل قابل ویرایش قابل ویرایش، فایل Adobe Illustrator) .ai) است. این نوع پرونده می‌تواند حجم عظیمی از اطلاعات گرافیکی را ذخیره کند و در Adobe Illustrator قابل ویرایش است. فایل‌های Illustrator را می‌توان به راحتی به .pdf تبدیل کرد. Adobe Acrobat بهترین ابزار برای ویرایش اسناد .pdf است که برای چاپ و انتقال اسناد نیز طراحی شده است. بسیاری از چاپگرها از .pdf به عنوان استاندارد برای چاپ استفاده می‌کنند. کارهایی که در یک پرونده Illustrator انجام می‌دهید غیر مخرب است، بنابراین تبدیل به فرمت .pdf معمولاً آخرین مرحله است.

به طور کلی بهترین راه برای ویرایش و ایجاد پرونده‌های وکتور در محیط ایلوستریتور یا کورل دراو است. که با توجه به نیاز و دانش خود می‌توانید یکی از این دو نرم افزار را انتخاب نمایید.

 

محیط ایجاد فایل وکتور

 

منبع: adobe

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه