طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
قابلیت دسترسی در طراحی وب

نحوه دستیابی به بهترین کیفیت قابلیت دسترسی در طراحی وب

همه در جهان از جنبه‌های مختلف زندگی روزمره به اینترنت وابسته شده‌اند. ما برای مشاغل‌، کارهای بانکی‌، ارتباطات‌، ارتباطات اجتماعی و تقریباً همه موارد دیگر از وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها استفاده می‌کنیم. قابلیت دسترسی به نیاز مورد نظر هر فرد در اینترنت از مهم‌ترین جنبه‌های کیفی هر وب‌سایت و اپلیکیشنی است. اما آیا تا به حال تأمل کرده‌اید چگونه بر کسانی که دارای معلولیت هستند تأثیر می‌گذارد؟ نابینایان چگونه از برنامه‌های تجارت الکترونیکی برای خرید ملزومات خود استفاده می‌کنند؟ یا چگونه افراد دارای ناتوانی شناختی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟

هنگامی که صاحب کسب و کار هستید‌، باید در مورد چگونگی استفاده مخاطبان از منابع برای خرید محصولات یا خدمات خود فکر کنید. شما ممکن است یک نرم‌افزار انطباق را از یکی از ارائه‌دهندگان خدمات دسترسی پیشرو مانند accessiBeT ،Userway یا LevelAccess خریداری کرده باشید. اما باید اینکه چگونه به کاربران کمک می‌کند را درک کنید.

حتی اگر این راه‌حل‌های دسترسی به وب با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند بخش سنگین کار را انجام دهند‌، اما باز هم به مداخله و پشتیبانی انسان نیاز دارد. شما همچنین باید درک کنید که راه حل دسترسی به وب با استفاده از هوش مصنوعی چگونه بر طراحی وب‌سایت یا اپلیکیشن‌های شما تأثیر می‌گذارد.

 

چرا دسترسی در طراحی وب ضروری است؟

شاید این موضوع را از قبل ندانید، اما از هر پنج مشتری یک نفر با نوعی معلولیت زندگی می‌کند. هر نوع معلولیتی بر توانایی فرد در استفاده از اینترنت تأثیر نمی‌گذارد. اما شرایطی مانند نابینایی‌، اوتیسم، ناتوانی‌های شناختی‌، اختلالات شنوایی و اختلالات کمبود توجه و بسیاری دیگر می‌تواند توانایی فرد در استفاده از دستگاه‌های دیجیتال را محدود کند. اگر حضور دیجیتال شما برای دسترسی به وب بهینه نشده باشد‌، ممکن است بخش بزرگی از تجارت را از دست بدهید. طبق بررسی‌های اخیر‌، افراد معلول هر ساله محصولات و خدماتی به ارزش بیش از ۱۷۵ میلیارد دلار خریداری می‌کنند. ارتقا دسترسی از طریق طراحی وب‌سایت و محتوای شما نه تنها باعث وفاداری آن‌ها به شما می‌شود بلکه خانواده‌، دوستان‌، اقوام و هواداران آن‌ها را نیز به خود جلب می‌کند.

 

در بسیاری از کشورها‌، دسترسی به وب فقط یک پیشنهاد است. اما در بسیاری دیگر مانند آمریکا، استرالیا، کشورهای اروپایی و برزیل، برخی از قوانین دسترسی به وب‌سایت را اجباری می‌دانند. در آمریکا، تعهد قانونی برای حفظ قابلیت دسترسی به یک وب‌سایت تحت عنوان III قانون آمریکایی های دارای معلولیت (ADA) است. کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) مجموعه‌ای از رهنمودها را به نام رهنمودهای دسترسی به محتوای وب (WCAG) ارائه داده است که بر قابلیت دسترسی دیجیتالی وب‌سایت‌ها تأثیر می‌گذارد. عدم سازگاری وب‌سایت و محتوای آن با ADA می‌تواند منجر به پرونده‌های قضایی علیه سازمان صاحب وب‌سایت شود.

قابلیت دسترسی برای معلولین جسمی

این‌ها برخی از روش‌هایی هستند که تیم طراح می‌تواند اطمینان حاصل کند که وب‌سایت دارای یک رابط دسترسی بهینه شده است. وب‌سایت‌ها همچنین می‌توانند ابزارهای آزمایشی را از ارائه دهندگان خدمات مطابقت با اعتبار مانند aCe یا WAVE دریافت کرده تا وب‌سایت خود را از نظر تخلف به طور دوره‌ای بررسی کنند.

 

متن Alt برای تصاویر

افراد کم‌بینا از فناوری‌های کمکی مانند صفحه‌خوان برای استفاده از وب‌سایت شما استفاده می‌کنند. از آنجا که آن‌ها نمی‌توانند تصاویر‌، آرم‌‌ها‌، اطلاعات بصری یا آیکون‌ها را ببینند‌، به متون alt ارائه شده در کدهای HTML وب‌سایت شما اعتماد می‌کنند. طراحان شما باید اطمینان حاصل کنند که تمام تصاویر مرتبط با توانایی کاربر برای دسترسی به وب‌سایت شما باید حاوی متن‌های مناسب و متناسب باشد. متون Alt باید در حالت ایده‌آل توصیفی کافی برای انتقال اطلاعات مربوطه باشد. اما نباید بیش از حد طول بکشد و کاربران را گیج کند.

 

پیمایش قابل پیش‌بینی

طراحی و قرار دادن نمادها از عناصر اساسی پیمایش وب‌سایت شما هستند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که طراحان از آن‌ها به روشی قابل پیش‌بینی و سازگار با تمام صفحات وب‌سایت شما استفاده می‌کنند. نمادها نیز باید از یکدیگر متمایز باشند تا باعث ایجاد سردرگمی نشوند. پیمایش‌ها و فیلم‌های خودکار نیز می‌تواند باعث حواس‌پرتی بازدیدکنندگان شود‌، بنابراین از استفاده از آن‌ها خودداری کنید.

 

متن‌های بزرگ‌، پررنگ و سازمان یافته

متن‌های وب‌سایت شما باید به طور متناسب انتخاب شوند تا وب‌سایت برای افراد کم‌بینا قابل دسترسی باشد. بسیاری از دستورالعمل‌های خاص برای حداقل اندازه قلم از فونت‌های مختلف وجود دارد. خواندن برخی از فونت‌ها از دیگران آسان‌تر است‌، بنابراین مطمئن شوید که تیم طراح شما از یکی از آن‌ها استفاده کرده است.

از پالت‌های با کنتراست بالا باید خودداری کرد زیرا باعث ایجاد سردرگمی در بسیاری از افراد دارای معلولیت بینایی می‌شود. متن سازمان یافته نه تن‌ها جذابیت بصری وب‌‌سایت شما را بهبود می‌بخشد‌، بلکه باعث می‌شود برای افرادی که از صفحه‌خوان استفاده می‌کنند کمتر گیج‌کننده باشد.

 

قابل استفاده توسط همه

برخی از افراد دارای معلولیت به دلیل عدم توانایی کنترل ماوس تنها از صفحه کلید استفاده می‌کنند. در حالی که‌، برخی از افراد نمی‌توانند از صفحه کلید استفاده کنند اما برای استفاده از وب‌سایت‌ها به سایر فناوری‌های کمکی روی می‌آورند. اطمینان حاصل کنید که تیم‌های طراحی هر کاربری را در نظر می‌گیرند.

هدف از بهینه‌سازی طراحی قابلیت دسترسی به وب‌سایت رفع موانع کاربران معلول است. طراحان شما باید هنگام طراحی، قابلیت استفاده را در اولویت قرار دهند. پیروی از دستورالعمل‌های کاربردی ارائه شده توسط WCAG اطمینان از دسترسی وب‌سایت شما را به ارمغان می‌آورد.

منبع: designer-daily

حسین عبدالله نژاد

درباره حسین عبدالله نژاد

حسین عبدالله نژاد هستم متولد ایران و ساکن گلستان. کارشناس مهندسی شیمی از دانشگاه گلستان، داراری سابقه پژوهش علمی و علاقمند به تحقیق و ترجمه. دوستدار فوتبال، طبیعت، زبان انگلیسی و علاقمند به گل کاری.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه