طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
چین

مأموریت چین برای ایجاد رمزنگاری قدرتمند

معدنچیان بیت کوین در چین با مقررات جدی روبرو هستند. در عوض‌، این کشور در حال ایجاد ارز دیجیتالی خودش است – و‌ می‌تواند با سرعت بالا تصویب شود.

 

ممکن است امسال سالی باشد که اولین ارز دیجیتال مستقل جهان را‌ می‌بینیم. برای اولین بار بیش از پنج سال پیش مورد بحث قرار گرفت ،DCEP چین (پرداخت الکترونیکی ارز دیجیتال) به نظر‌ می‌رسد نزدیک به اتمام است.

باورهای غلطی وجود داشته است. گزارش‌ها در ابتدا گفتند كه احتمال آن وجود دارد كه تا ۱۱ نوامبر در سراسر كشور منتشر شود‌، در حالي كه كيجينگ‌، يك مجله بزرگ مالي داخلي‌، تصور مي‌كرد كه قبل از پايان سال ۲۰۱۹ در شنژن آغاز شود.

روشن است که چین با توجه به سخنرانی Mu Changchun‌، رئیس مؤسسه تحقیقاتی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی چین‌، در تلاش است تا هرچه سریعتر DCEP را آزاد کند. در این ارائه‌ها‌، Mu دیدی از ارز دیجیتال مستقل را روشن کرده است‌، که کاملاً با آرمان‌های غیرمتمرکز جاسازی شده در ارزهای رمزنگاری شده فعلی مانند بیت کوین در تقابل است.

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتوی مرموز در جهان منتشر شد، مبتنی بر یک دیدگاه تکنو-اتوپیایی از یک ارز جهانی غیرمتمرکز است که‌ می‌تواند ناشناسی و امنیت را فراهم کند.

 

زیربنای این فناوری blockchain است.

معدنچیان‌، که از پردازنده‌های سنگین برای حل مشکلات محاسباتی دشوار برای پیوستن معاملات استفاده‌ می‌کنند‌، یا «بلوک»‌هایی که «زنجیره» را تشکیل‌ می‌دهند‌، برای تلاش‌های خود سکه پاداش‌ می‌گیرند. با مجبور کردن معدنچیان در سرتاسر جهان برای مشارکت در سکه‌ها با مشارکت الگوریتمی در کلکسیون زنجیره ای‌، مدیر عامل معاملات هم غیر متمرکز و هم غیرقابل حل است.

به گفته تری لیو‌، مدیر عامل شرکت VoneChain Technology‌، یک مشاوره blockchain مستقر در شانگهای است که با آژانس‌های مختلف دولتی در پروژه‌های مربوط به فعالیت خود از نزدیک همکاری‌ می‌کند‌:

 

تفاوت اصلی بین DCEP و ارزهای رمزنگاری

در ابتدا‌، این منبع ارزش اصلی متفاوت است. بیت کوین و ارزهای مرتبط استخراج‌ می‌شوند و این بدان معناست که منبع به صورت غیر متمرکز و توسط یک الگوریتم کنترل‌ می‌شود. DCEP توسط دولت تحریم شده و همانطور که بیش از ۵۰ اختراع ثبت شده در رابطه با DCEP نشان‌ می‌دهد‌، برنامه‌ها برای توزیع ارز از طریق بانک‌های سنتی و سیستم پولی برای دولت است‌، و آن را کاملاً متمرکز و دقیقاً مانند انتشار پول کاغذی سنتی انجام‌ می‌دهد.

 

دوم‌، فن آوری زیرین متفاوت است زیرا دفترچه اصلی blockchain توسط دولت کنترل‌ می‌شود و در سیستم توزیع‌ نمی‌شود. سرانجام‌، در نظر گرفته شده است که دقیقاً مانند یک ارز عادی و یکپارچه در کل سیستم تجاری فعالیت کند. از آنجا که دفترچه توسط دولت نگهداری‌ می‌شود و در گره‌های معدن توزیع‌ نمی‌شود‌، ارز دارای تأخیر زمانی در ارتباط با بیت کوین نخواهد بود و استفاده از آن را بطور روزمره محیا‌ می‌کند. همچنین‌، از آنجا که توسط دولت آزاد شده و به ارزیابی یوان متصل شده است‌، در کسری قابل معامله نخواهد بود و احتمالاً یکپارچه است. بیشتر مصرف کنندگان واقعاً تفاوت زیادی بین استفاده از DCEP و سیستم عاملهای پرداخت دیجیتال موجود مشاهده‌ نمی‌کنند.

 

چلوئه راتر‌، شریک بنیانگذار ارتباطات روتر‌، یک آژانس بازاریابی مستقر در شانگهای‌ می‌گوید: “به عنوان بومی‌های دیجیتال‌، چینی‌ها از راحتی و زیرساخت‌های یکپارچه در زندگی خود استقبال‌ می‌کنند.” دو سیستم عامل پرداخت دیجیتال بزرگ در کشور‌، به ترتیب توسط مورچه مالی (تقسیم Alibaba) و Tencent اداره‌ می‌شوند‌، در حال حاضر تریلیون‌ها دلار پرداخت در هر سه ماه را اداره‌ می‌کنند. مردم آنقدر به پرداخت‌های تلفن همراه عادت کرده اند که دولت مجبور شد به فروشندگان یادآوری کند که قبول نکردن پول کاغذ غیرقانونی است.

روتر‌ می‌گوید: “با جمعیتی که قبلاً به لطف WeChat Pay و Alipay به عادات ناشایست عادت کرده‌اند‌، برخورد با شکل دیگری از پرداخت دیجیتالی چیز جدیدی نخواهد بود.”

جینگ یانگ‌، یکی از اولین سرمایه گذاران چین در بیت کوین‌، خاطرنشان کرد:

“دولت همیشه حاکمیت زیرساخت‌های ساختمان را به دست گرفته است.”

“درست مانند ساخت بنادر و راه آهن‌، آنها اکنون‌ می‌خواهند زیرساخت‌های دیجیتالی لازم برای توسعه آینده را بسازند.”

 

برای دولت چندین عامل وجود دارد که تصمیم خود را برای راه اندازی DCEP هدایت کرده است. بیت کوین یا اتریوم مغایر بانک‌های مرکزی و موسسات مالی میراث است. به همین دلیل است که چین با قاطعیت در صدد مسدود کردن ارزهای رمزپرداختی در این کشور بوده است و قوانینی را از سال ۲۰۱۷ صادر کرده است که عرضه و مبادلات اولیه سکه‌ها را از سرورها در چین یا استفاده از یوان چینی ممنوع‌ می‌کند‌، ارز مستقل که به راحتی در خارج از کشور مبادله‌ نمی‌شود.

سال گذشته دولت به ممنوعیت استخراج رمزگذاری اقدام کرد – پیش از این مقررات ۷۰ درصد بیت کوین جهان در چین مین گذاری شده بودند.

DCEP به چین اجازه‌ می‌دهد تا در دوره دیجیتال به جلو حرکت کند‌، در حالی که هنوز هم بر ابزارهای مالی خود کنترل دارد. مو‌، از بانک مرکزی‌، صریحاً گفته است که انگیزه این بانک برای تولید DCEP “محافظت از حاکمیت پولی و وضعیت ارز قانونی ما” بوده است. این عضو سابق NDRC خاطرنشان کرد که میزان تعویض‌، ارز دیجیتالی طولانی فیس بوک است. در حال حاضر با چالش‌های نظارتی در ایالات متحده مواجه است‌، به عنوان یک تهدید ویژه ای که چین‌ می‌خواست از آن جلو بکشد‌، مشخص شده است.

 

بخشی از زمینه این اقدامات جنگ تجاری و تمایل چین به تلاش برای جدا کردن سیستم مالی تحت تسلط دلار آمریکا بوده است. عضو پیشین NDRC‌ می‌گوید: “وقتی ما با فیلیپین تجارت‌ می‌کنیم ،” و از سیستم منظم مالی استفاده‌ می‌کنیم‌، هر دوی ما به دلار تبدیل‌ می‌شویم. این ایالات متحده است که از این تجارت سود‌ می‌برد. ”

 

DCEP این امکان را برای چین دارد که بتواند استقلال مالی قابل توجهی را نشان دهد و کمتر مقابل ایالات متحده قرار بگیرد. حرکت چین در این عرصه به شکل دادن به آینده ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد و آنها را به طرز چشمگیری از آرمانهای غیرمتمرکز که باعث ایجاد آنها شده اند‌، دور‌ می‌کند.

 

منبع: wired

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه