طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
مدیریت مبتنی بر فعالیت

مدیریت مبتنی بر فعالیت (ABM) چیست؟

 • دسته بندی : مدیریت
 • تاریخ انتشار : 3ژانویه 2020

تعریف: مدیریت مبتنی بر فعالیت (ABM) را می‌توان به عنوان اجرای مدیریت هزینه‌های مبتنی بر فعالیت دانست. این یک رویکرد مدیریتی است که در مدیریت کارآمد و مؤثر فعالیت‌ها به منظور ارتقاء کیفیت کالاها و خدمات ارائه شده به مشتریان و همچنین افزایش سودآوری و رقابت پذیری سازمان متمرکز است.

 

ABM از Costing based Acting به عنوان ابزاری برای کنترل هزینه در سطح فعالیت استفاده می‌کند. هزینه یابی مبتنی بر فعالیت، سیستمی است که بر فعالیت‌هایی که برای تولید محصولات انجام می‌شود تأکید دارد.

 

مدل مدیریت مبتنی بر فعالیت

تجزیه و تحلیل درایور هزینه: به منظور مدیریت هزینه‌های فعالیت، باید عواملی که منجر به فعالیت‌ها می‌شوند شناسایی شوند.

تجزیه و تحلیل فعالیت:

تجزیه و تحلیل فعالیت‌ها درمورد یافتن فعالیت‌های سازمان‌ها و مراکز آن است که باید در هزینه‌های مبتنی بر فعالیت مورد استفاده قرار گیرند. براساس هزینه‌ها و مزایای گزینه‌های جایگزین، فعالیت‌ها به تعداد مراکز فعالیت تقسیم می‌شود. علاوه بر این، فعالیت‌های ارزش افزوده و غیر ارزش افزوده را نیز مشخص می‌کند:

فعالیت‌های ارزش افزوده:

فعالیت‌هایی که برای تکمیل مراحل بسیار ضروری هستند، به عنوان فعالیت‌های ارزش افزوده طبقه بندی می‌شوند.

فعالیت‌های غیر ارزش افزوده:

آن دسته از فعالیت‌هایی که برای مشتریان خارجی یا داخلی هیچ ارزشی ندارند، به عنوان فعالیت‌های غیر ارزش افزوده خوانده می‌شوند. در واقع این فعالیت‌ها باعث افزایش کیفیت محصول نمی‌شوند بلکه بر هزینه و قیمت محصول یا خدمات تأثیر منفی می‌گذارند زیرا باعث ایجاد ضایعات، تأخیر، افزایش ارزش کلی و غیره می‌شوند.

تجزیه و تحلیل عملکرد:

شامل کشف یک اقدام مناسب برای تجزیه و تحلیل عملکرد مراکز فعالیت است.

مدیریت مبتنی بر فعالیت با هدف مدیریت سازمان با این تحلیل‌ها و همچنین مشخص می‌کند چه چیزی فعالیت‌های شرکت را راهنمایی می‌کند و چگونه می‌توان آنها را بهبود بخشید.

 

کاربرد ABM در تجارت

کاهش هزینه: مدیریت مبتنی بر فعالیت باعث می‌شود تا سازمان بتواند هزینه‌های مربوط به فعالیتها را مشخص کند تا راه‌های کاهش هزینه‌ها را تعیین کند و حتی اگر هیچ ارزشی به محصولات اضافه نکند کل فعالیت را حذف می‌کند.

بودجه بندی مبتنی بر فعالیت: ABB چارچوبی را برای پیش بینی ورودی مورد نیاز طبق سطح فعالیت بودجه فراهم می‌کند. مقایسه ای بین نتایج واقعی و نتایج برآورد شده برای تشریح فعالیت‌های سطح بالا انجام می‌شود.

 

اساس بودجه عملیاتی

بودجه عملیاتی به ترتیب شامل مراحل زیر است :

 • ۱٫ طبقه بندی فعالیتها در قالب هر یک از برنامه‌ها و اندازه گیری حجم کار
 • ۲٫ تعیین شاخص عملکرد یا واحد حجم کار
 • ۳٫ استقرار سیستم حسابداری قیمت تمام شده کالا و خدمات برای هر یک از فعالیتها
 • ۴٫ استفاده از نرم‌ها در تولید کالاها وخدمات براساس کیفیت ومکان جغرافیایی
 • ۵٫ استفاده از استانداردها در تولید کالا یا خدمت بر اساس کیفیت و مکان جغرافیایی
 • ۶٫ ارزیابی و تجزیه و تحلیل کارایی و اثربخشی برای هر یک از محصولات فعالیت‌ها .

در این روش از بودجه ریزی «کارائی» استفاده مفید از منابع مورد نظر است و «اثربخشی» نتایج حاصل از عملکرد فعالیتها می‌باشد . لذا اصول بودجه عملیاتی بر اساس مدیریت تولید یا خدمت در خصوص محصول نهایی طراحی شده است که دولت خریدار آن است .

 

خصوصیات انتخاب واحد حجم کار

در انتخاب شاخص عملکرد یا واحد حجم کار باید از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد .

 • ۱) قابل شمارش باشد .
 • ۲) به مرور زمان ثبات خود را از دست ندهد .
 • ۳) در زبان فنی آن رشته مصطلح و رایج باشد .
 • ۴) حجم واقعی کار انجام شده را نشان دهد .

برای کاهش احتمالی در زمینه فعالیت انجام می‌شود.

مهندسی مجدد فرایندهای تجاری: مستلزم بررسی و طراحی مجدد فرایندها و جریان‌های کاری سازمان برای بهبود عملکرد و همچنین به دست آوردن تعالی در فعالیت‌های تجاری است. این امر شامل ایجاد تغییرات اساسی در مورد نحوه عملکرد سازمان در حال حاضر است. ABM در بهبود کارآیی و اثربخشی فرآیند تجارت کمک می‌کند.

بنچمارک: معیار سنجش فرآیند مقایسه محصولات و خدمات ارائه شده توسط شرکت با سایر سازمانها است. این هدف در شناسایی راه‌های بهسازی محصولات و خدمات شرکت است.

اندازه گیری عملکرد: امروزه اکثر بنگاه‌ها با مشاهده کارآیی و اثربخشی فعالیت‌ها بر عملکرد فعالیت متمرکز شده اند تا بتوانند با موفقیت در بازار رقابت کنند.

 

نتیجه گیری

ABM نه تنها یک رویکرد بلکه یک فلسفه مدیریت است که به سمت برنامه ریزی، اجرای و اندازه گیری فعالیت‌های تجاری محور است. این امر به کاهش هزینه کمک می‌کند و همچنین زمینه مناسبی را برای تصمیم گیری مدیریت فراهم می‌کند.

 

منبع: businessjargons

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه