طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
میم چیست؟ همه چیز را راجع به میم‌ها بدانیم

میم چیست؟ همه چیز را راجع به میم‌ها بدانیم

  • دسته بندی : عمومی
  • تاریخ انتشار : 3نوامبر 2020

میم یک اختصار فرهنگی است که مانند همه اشکال ارتباطی‌، با کسانی که از آنها استفاده‌ می‌کنند تکامل پیدا می‌کند. هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که میم‌های موجود را‌ می‌شناسد یا درک‌ می‌کند. آنها خیلی ساده هستند و اغلب‌ می‌توانند برای افرادی که آنها را ایجاد و به اشتراک‌ می‌گذارند بیش از حد شخصی باشند. هنوز هم برخی از عناصر مشترک وجود دارد که‌ می‌تواند به شما در درک آنها کمک کند.

چه چیزی میم را به یک میم تبدیل‌ می‌کند؟

حتی اگر درک میم‌ها غیرممکن به نظر برسد‌، شاید بالاخره در طول سال‌ها حداقل به یکی از آنها برخورد کرده باشید که برای شما منطقی باشد. خواه مشارکت در چالش سطل آب یخ داشته باشید‌، تابلو keep calm را در محل کار خود داشته باشید. یا حتی بطور مشابه عکس کودکی که در بیمارستان‌ها دستش را جلوی بینیاش گرفته و به سکوت دعوت می‌کند را دیده باشید، در این صورت شما در یک میم شرکت کرده اید. شما آن را به هر طریقی دیده یا شنیده‌اید‌، آن را درک کردید‌، زمینه آن را تغییر دادید و آن را برای استفاده شخصی خود اختصاص دادید.

همه اینها تمام مولفه‌هایی بود که برای شناخت و استفاده از میم به کار می‌رفت.

 

تعریف میم

اگرچه به سختی می‌توان یک میم را تعریف کرد، اما این اصطلاح اغلب با یک تصویر یا ویدئو همراه است که مفهوم یا ایده خاصی را به تصویر‌ می‌کشد و از طریق شبکه‌های اجتماعی در اینترنت پخش‌ می‌شود. میم از طریق رسانه‌های اجتماعی‌، انجمن‌ها‌، برنامه‌های پیام رسانی فوری و حتی سایت‌های خبری گسترش‌ می‌یابد. تصاویر و فیلم‌هایی که پیام را منتقل‌ می‌کنند‌، اغلب تغییر یافته و ساخته‌ می‌شوند‌، ایده اصلی را کاملاً به چیز دیگری تبدیل‌ می‌کنند‌، یا به سادگی با عنوان جدید ارسال‌ می‌شوند تا شکل تغییر یافته آن را به تصویر بکشد.

میم چیست؟

زمینه‌ می‌تواند تأثیر بسزایی در معنی میم یا همچنین ارتباط آن با گیرنده داشته باشد.

پیام هرچه که باشد‌، یک میم‌ می‌تواند به طور قابل توجهی اطلاعات بیشتری را که متن ساده به تنهایی نمی‌تواند منتقل کند‌، منتقل کند. به همان روشی که شکلک‌ها برای انتقال ایده‌های پیچیده از خلق و خو و احساسات استفاده شده اند‌، میم‌ می‌تواند بسیار سریعتر از تایپ کردن و خواندن آن در قالب متن خالص‌، ایده پیچیده‌، حالت ذهنی یا درک مشترک را انتقال دهد. از رقصیدن نوزادان گرفته تا چالش مومو.

 

تاریخچه میم

برخی از محققان ایده میم را برای صدها سال پیش ردیابی کرده اند‌، اما بیشتر تفسیر مدرن آن را ریچارد داوکینز‌، زیست شناس تکاملی انگلیس بیان کرده است. او ایده میم را در کتاب ۱۹۷۶ خود‌، ژن خودخواه‌، به عنوان موجودی فرهنگی یا ایده ای توصیف کرد که از یک فرد به شخص دیگر تکثیر‌، تکامل یافته و منتقل‌ می‌شود. او در آن زمان نمی‌توانست آن را بداند‌، اما بعداً این اصطلاح برای توصیف تعداد بی شماری از تغییر عبارات‌، تصاویر‌، صداها و فیلم‌های مختلف به کار‌ می‌رود‌، همه این موارد از طریق اینترنت در تلاش برای به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و افکار سریع و مختصر است. .

 

درک میم‌ها

بیشتر آنها اولین میم اینترنتی را کودک در حال رقص‌ می‌دانند. گاهی اوقات به عنوان “Baby Cha-Cha” نامیده‌ می‌شود‌، گیف کوتاه یک کودک متحرک که در حال رقص بود در سال ۱۹۹۶ به یک موفقیت ویروسی و همه گیر تبدیل شد. این به طور گسترده ای از طریق زنجیره‌های ایمیل به اشتراک گذاشته شد و در برنامه‌های تلویزیونی معروف مانند آلی مک بیل نشان داده شد. گرچه تا سال ۲۰۱۰ میلادی الگوهای رفتاری به تنهایی به یک پدیده فرهنگی تبدیل شدند. امروزه آنها با میلیون‌ها تغییر در مورد محبوب ترین‌ها‌، یکی از اصلی ترین راه‌های ارتباط آنلاین افراد هستند.

سرعت ایجاد و به اشتراک گذرای آنها بسیار بالا است‌، بنابراین تلاش برای یادگیری یا درک همه آنها یک کار غیرممکن است.

 

درک برخی از الگوهای رفتاری از دیگران آسانتر است. ساده ترین آنها به عنوان الگوی رفتاری “ماکرو تصویر” شناخته‌ می‌شود‌، که معمولاً شامل نوعی تصویر رسا و برخی متن‌ها است. آنها تأکید دارند و برای کمک به انتقال یک حالت عاطفی به روشی قابل درک طراحی شده اند. آنها تجربه مشترک بین خالق و بیننده را تأیید‌ می‌کنند.

 

اهمیت درک میم

اینکه درک میم‌ها چدر مهم باشد به این بستگی دارد که برای چه چیزی بخواهید آن را درک کنید. اگر‌ می‌خواهید خودتان از آن استفاده کنید‌، کافی است نگاهی به متن و شرایطی که آن میم برای آن موضوع بکار رفته را با هم مقایسه کنید. همین کار برای داشتن برداشت شخصی خود از معنای یک میم کافی است.

 

برخی می‌خواهند راجع به میم‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنند که تصمیم بگیرند آیا این چیزی است که‌ می‌خواهند فرزندان‌، دانش آموزان یا افراد تحت تکفلشان با آن تعامل داشته باشند‌ یا خیر.

حتی ویکی پدیا (برای مشهورترین میم‌ها)‌ می‌تواند به شما در توضیح اینکه یک میم از کجا‌ آمده و اینکه ممکن است به مرور تغییر کرده باشد کمک کند. اما الگوهای رفتاری در حال پیشرفت هستند. اینکه چگونه افرادی که‌ می‌خواهید از آنها محافظت کنید از این میم‌ها یا الگوهای رفتاری استفاده‌ می‌کنند کاملاً برای آنها شخصی است. آنها حتی ممکن است الگوهای رفتاری خاص خود را داشته باشند که به طور گسترده ای پخش نشده‌اند و شما از وجودشان خبر نداشته باشید!

 

بیشتر میم‌ها با ذهنیت طنز ساخته‌ می‌شوند و تاثیری که دارند کاملاً به نحوه مشاهده و استفاده توسط کسانی که انجام‌ می‌دهند بستگی دارد. اگر کسی را که‌ می‌شناسید میم‌هایی را که نمی‌فهمید‌ می‌فرستد یا مشاهده‌ می‌کند‌، از او بخواهید این موضوع را برای شما توضیح دهد. در صورت لزوم‌، می‌توانید اهمیت زیاد معنای خارج از ابزارهای ارتباطی و سیستم عامل‌هایی را که گسترش داده است‌، توضیح دهید.

منبع: digitaltrends

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه