طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
هوش مصنوعی (AI) چیست؟ و به چند دسته تقسیم می‎شود؟

هوش مصنوعی (AI) چیست؟ و به چند دسته تقسیم می‎شود؟

هوش مصنوعی (AI) به شبیه سازی هوش انسان در ماشین‌هایی گفته می‌شود که برنامه ریزی شده اند مانند انسان فکر کنند و اقدامات آنها را تقلید می‌کنند. این اصطلاح همچنین ممکن است در مورد هر ماشینی که از ویژگی‌های مرتبط با ذهن انسان مانند یادگیری و حل مسئله برخوردار است، استفاده شود.

ویژگی ایده آل هوش مصنوعی توانایی آن در منطقی سازی و اقداماتی است که بیشترین شانس را برای دستیابی به یک هدف خاص دارند.

 

مطالب مرتبط

۵ روش استفاده از هوش مصنوعی توسط بازاریابان دیجیتال

آینده سئو: AI چگونه بر محتوا تأثیر می‌گذارد؟

استراتژی هوش مصنوعی و کاربرد در تجارت آنلاین، چرا و چگونه؟

 

درک هوش مصنوعی (AI)

وقتی بیشتر افراد اصطلاح هوش مصنوعی را می‌شنوند، اولین چیزی که معمولاً به آن فکر می‌کنند ربات‌ها است. این به این دلیل است که فیلم‌ها و رمان‌های با بودجه کلان داستان‌هایی در مورد ماشین آلات شبیه به انسان می‌بافند که ویرانگر زمین هستند. اما هیچ چیز فراتر از حقیقت نیست.

 

هوش مصنوعی بر این اصل استوار است که هوش انسان را می‌توان به گونه ای تعریف کرد که یک ماشین به راحتی از آن تقلید کرده و وظایفی را انجام دهد، از ساده ترین‌ها تا کارهای حتی پیچیده تر. اهداف هوش مصنوعی شامل یادگیری، استدلال و ادراک است.

 

با پیشرفت فناوری، معیارهای قبلی که هوش مصنوعی را تعریف می‌کردند منسوخ می‌شوند. به عنوان مثال، ماشین‌هایی که توابع اساسی را محاسبه می‌کنند یا متن را از طریق شناسایی شخصیت بهینه تشخیص می‌دهند، دیگر به عنوان مجسم هوش مصنوعی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا این عملکرد اکنون به عنوان یک عملکرد ذاتی رایانه پذیرفته شده است.

 

هوش مصنوعی به طور مداوم در حال پیشرفت است تا از صنایع مختلف بهره مند شود. ماشین آلات با استفاده از یک رویکرد میان رشته ای مبتنی بر ریاضیات، علوم کامپیوتر، زبانشناسی، روانشناسی و موارد دیگر سیم کشی می‌شوند.

 

الگوریتم‌ها اغلب نقش بسیار مهمی در ساختار هوش مصنوعی دارند، جایی که الگوریتم‌های ساده در برنامه‌های ساده استفاده می‌شوند، در حالی که پیچیده ترها به قاب بندی هوش مصنوعی قوی کمک می‌کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی

برنامه‌های کاربردی برای هوش مصنوعی بی پایان هستند. این فناوری را می‌توان در بسیاری از بخشها و صنایع مختلف به کار برد. هوش مصنوعی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی برای دوزهای مختلف داروها و درمان‌های مختلف در بیماران و همچنین اقدامات جراحی در اتاق عمل مورد آزمایش و استفاده قرار می‌گیرد.

 

از دیگر نمونه‌های ماشین‌های دارای هوش مصنوعی می‌توان به رایانه‌هایی اشاره کرد که شطرنج و اتومبیل‌های خودران بازی می‌کنند. هر یک از این ماشین‌ها باید عواقب هر عملی را که انجام می‌دهند بسنجد، زیرا هر عملی بر نتیجه نهایی تأثیر می‌گذارد. در شطرنج، نتیجه نهایی بردن بازی است. برای اتومبیل‌های خودران، سیستم رایانه ای باید تمام داده‌های خارجی را حساب کند و آنها را محاسبه کند تا به گونه ای عمل کند که از برخورد جلوگیری کند.

 

 

هوش مصنوعی همچنین در صنعت مالی کاربرد دارد، جایی که از آن برای شناسایی و پرچم گذاری فعالیت در امور بانکی و مالی مانند استفاده غیر معمول کارت بدهی و سپرده‌های حساب بزرگ استفاده می‌شود – همه اینها به بخش کلاهبرداری بانک کمک می‌کنند. از برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی برای کمک به ساده سازی و تجارت آسان تر نیز استفاده می‌شود. این کار با تخمین آسانتر عرضه، تقاضا و قیمت گذاری اوراق بهادار انجام می‌شود.

 

روش‌های کلیدی

  • منظور از هوش مصنوعی شبیه سازی هوش انسان در ماشین آلات است.
  • اهداف هوش مصنوعی شامل یادگیری، استدلال و ادراک است.
  • هوش مصنوعی در صنایع مختلف از جمله دارایی و بهداشت استفاده می‌شود.
  • AI ضعیف تمایل به ساده و تک وظیفه دارد، در حالی که هوش مصنوعی قوی وظایف پیچیده تر و شبیه به انسان را بر عهده دارد.

 

طبقه بندی هوش مصنوعی (AI)

هوش مصنوعی را می‌توان به دو دسته مختلف تقسیم کرد: ضعیف و قوی.

هوش مصنوعی ضعیف مجسم سیستمی است که برای انجام یک کار خاص طراحی شده است. سیستم‌های AI ضعیف شامل بازی‌های ویدیویی مانند مثال شطرنج از بالا و دستیارهای شخصی مانند Alexa Amazon و Apple Siri هستند. شما از دستیار سالی می‌پرسید، این پاسخ برای شما جواب می‌دهد.

 

سیستم‌های هوش مصنوعی قوی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که وظایفی شبیه به انسان را بر عهده دارند. اینها معمولاً سیستمهای پیچیده و پیچیده تری هستند. آنها برای رسیدگی به شرایطی برنامه ریزی شده اند که ممکن است لازم باشد بدون نیاز به دخالت شخص، مشکل را حل کنند. این نوع سیستم‌ها را می‌توان در برنامه‌هایی مانند اتومبیل‌های خودران یا در اتاق‌های عمل بیمارستان مشاهده کرد.

 

ملاحظات ویژه

از همان آغاز، هوش مصنوعی مورد توجه دانشمندان و مردم قرار گرفته است. یکی از موضوعات رایج این ایده است که ماشین‌ها به قدری پیشرفت خواهند کرد که انسان قادر به ادامه کار نیستند و آنها خود به خود حرکت می‌کنند و خود را با سرعت نمایی دوباره طراحی می‌کنند.

 

دیگر این که ماشین‌ها می‌توانند حریم خصوصی افراد را هک کنند و حتی سلاح‌های آنها را تهدید کنند. بحث‌های دیگر در مورد اخلاق هوش مصنوعی و اینکه آیا سیستم‌های هوشمند مانند ربات‌ها باید با حقوق یکسان انسان‌ها برخورد کنند، بحث می‌کنند.

 

اتومبیل‌های خودران ممکن است نیاز به تاکسی و برنامه‌های تقسیم خودرو را برطرف کنند، در حالی که تولید کنندگان به راحتی کار انسان را با ماشین جایگزین می‌کنند و مهارت‌های مردم را منسوخ می‌کنند.

منبع: investopedia

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه