طراحی گرافیک، طراحی سایت و خدمات چاپ
سیستم سرمایه داری

تفاوت سیستم سرمایه داری نسبت به سیستم بازار آزاد

یک سیستم سرمایه داری و یک سیستم بازار آزاد هر دو محیط اقتصادی هستند که براساس قانون عرضه و تقاضا بنا شده‌اند.

هر دو در تعیین قیمت و تولید کالاها و خدمات نقش دارند. از یک سو، سرمایه داری بر ایجاد ثروت و مالکیت سرمایه و عوامل تولید متمرکز است، در حالی که یک سیستم بازار آزاد بر مبادله ثروت یا کالاها و خدمات تمرکز دارد.

 

آیا بازار آزاد همان سرمایه داری است؟

برخی از ویژگی‌های اصلی سرمایه داری شامل رقابت بین شرکت‌ها و مالکان، مالکیت خصوصی و انگیزه برای ایجاد سود است. در یک جامعه سرمایه داری مقدار تولید و قیمت کالاها و خدمات توسط بازار آزاد یا عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، با این وجود برخی از مقررات دولتی ممکن است رخ دهد. از طرف دیگر، یک مالک خصوصی در یک سیستم سرمایه داری می‌تواند انحصاری در بازار داشته باشد و از رقابت آزاد جلوگیری کند.

 

  • سیستم بازار آزاد یک سیستم اقتصادی است که فقط بر اساس عرضه و تقاضا عرضه می‌شود و کم و بیش مقررات دولتی در آن دخیل نیست.
  • در یک سیستم بازار آزاد، خریدار و فروشنده آزادانه و تنها در مواقعی که داوطلبانه در مورد قیمت یک کالا یا خدمات توافق کنند، معامله می‌کنند.

 

به عنوان مثال، فرض کنید یک فروشنده می‌خواهد یک اسباب بازی را به قیمت ۵ دلار بفروشد و خریدار می‌خواهد آن اسباب بازی را با ۳ دلار بخرد. وقتی خریدار و فروشنده درمورد قیمت توافق کنند، معامله انجام خواهد شد. از آنجا که یک سیستم بازار آزاد فقط مبتنی بر عرضه و تقاضا است، بدون هیچ گونه مداخله نیروهای خارجی منجر به رقابت آزاد در اقتصاد می‌شود.

 

تاریخ سرمایه داری بازار آزاد

سرمایه داری به دنبال فئودالیسم رخ داد، که در اروپا قرون وسطی اتفاق افتاد. فئودالیسم یک سیستم اروپایی بود که در آن خدمات نظامی برای زمین معامله می‌شد. این سیستم اولیه اقتصادی در اروپا در قرن شانزدهم و هفدهم بود.

 

سپس شرکت هلندی هند شرقی که در سال ۱۶۰۲ تأسیس شد، به وجود آمد. این اولین شرکت دولتی بود و به سمت سرمایه داری حرکت کرد. اقتصاددانان اصلی که تئوریهای پیرامون سرمایه داری را توسعه داده اند شامل آدام اسمیت و کارل مارکس هستند.

 

آدام اسمیت تئوریزه می‌کند که سرمایه داری بخشی از رفتارهای طبیعی بشر است که در  تجارت هم ترازی می‌شود. مارکسیسم می‌گوید سرمایه داری یک سیستم غیرمعمول است که می‌تواند با یک سیستم برتر جایگزین شود. مارکس معتقد است که سرمایه داری اساساً وجود افرادی قدرتمند است که کنترل اقتصاد را در دست می‌گیرند.

 

نمونه بازار آزاد

بازارهای آزاد نسبتاً در همه جا حرفی برای گفتن دارند. هر کشوری جنبه‌های بازار آزاد دارد، اگرچه هیچ بازار آزاد کاملی وجود ندارد. بسیاری ایالات متحده را یک کشور بسیار سرمایه دار می‌دانند. با این حال، طبق رتبه بندی بنیاد میراث، ایالات متحده فقط “اکثریت آزاد” است و رتبه دوازدهم را دارد.

 

با این وجود، چند کشور وجود دارند که اقتصاد “آزاد” را به خود اختصاص داده‌اند و در رده دوم به عنوان آزادترین اقتصاد جهان قرار دارنداز جمله سنگاپور. سنگاپور دولتی دارد که قوانین بانکی آن طرفدار تجارت و بی‌نقص است.

 

از طرف دیگر، کشورهایی وجود دارند که “سرکوب شده” به حساب می‌آیند. این کشورها عملاً هیچ آزادی اقتصادی ندارند. بیشترین سرکوب کره شمالی (رتبه ۱۸۰)، ونزوئلا (۱۷۹) و کوبا (۱۷۸ ام) نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

 

جورجیا، کشور کوچک اوراسیا، در طی سالهایی که نوبت به بازار آزاد شدن می‌رسد، گامهای بلندی برداشته است. این کشور قبلاً جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بوده و تمرکز خود را بر نرخ مالیات مسطح و خصوصی سازی قرار داده است. این کشور در هنگام آزادی‌های اقتصادی با امتیاز کلی آزادی از ۷۵٫۹، در رده شانزدهم قرار دارد. در همین حال، امتیاز آن در سال ۱۹۹۸ ۵۲٫۵ و ۶۹٫۸ در سال ۲۰۰۸ بوده است.

 

اقتصاد عالی بازار آزاد

نزدیک‌ترین کشور به بازار آزاد هنگ کنگ است که بیش از دو دهه به عنوان “آزادترین” اقتصاد در هر بنیاد میراث شناخته شده است. اگرچه هیچ کشوری صددرصد کنترل شده نیست، اما هنگ کنگ خیلی به ایده آل نزدیک‌تر است.

هنگ کنگ از کشورهای صاحب دولت کوچک است و تقریباً هیچ تعرفه‌ای ندارد.(دولت های کوچک می‌توانند برای همکاری کارآمدتر باشند.)

افرادی که در آنجا زندگی می‌کنند عمر طولانی دارند و شاهد افزایش مداوم دستمزدها هستند – داشتن سرانه تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی) که بالاترین امتیاز در جهان است و به تبلیغ آزادی‌های اقتصادی کمک می‌کند. هنگ کنگ همچنین دسترسی جدی به تجارت جهانی و حقوق مالکیت دارد.

 

منبع: investopedia

مژگان متاعی

درباره مژگان متاعی

دانشجوی رشته شیمی کاربردی، علاقمند به ورزش و کار با سیستم و اینترنت.

نمایش مقالات این نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه